Beyniniz vücudunuzdaki en karmaşık ve güçlü organdır. Tıpkı bir bilgisayarın işlemcisi gibi düşünebiliriz.

Daha önce belki hiç ilginizi çekmedi ancak daha iyi odaklanmak, daha net düşünmek ve daha iyi bir beyin sağlığına sahip olmak düzenli olarak tüketebileceğiniz birkaç besinle mümkündür.

Bu yazımızda, beyin sağlığına iyi gelecek 9 besine göz atacaz.

Somon Balığı

Somon balığının beyin sağlığı için önemli bir besin olduğu biliniyor. Peki Somon balığını beyin sağlığı açısından diğer balıklardan daha değerli kılan şey nedir?

Omega 3, beyin hücreleri için bir yapı taşıdır. Somon balığıda Omega 3 açısından diğer tüm balıklardan çok daha zengindir.

Yaban Mersini

Yaban mersini, beyin sağlığını ve performansını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı meyvelerden bir tanesidir.

Yaban mersini, beynin strese karşı korunmasına ve sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olur.  Ek olarak diğer meyvelere göre çok daha fazla antioksidan içeriğine sahiptir. Yaban mersininin içerdiği antioksidan beynin daha enerjik çalışmasına yardımcı olur.

Ayrıca bol miktarda C vitamini, K vitamini ve Manganez içermektedir.

Zerdeçal

Zerdeçal, bilimsel olarak araştırılmış ve beyin için muazzam faydaları olduğu kanıtlanmış çok etkileyici bir baharattır.  Ayrıca Zerdeçalın güçlü anti-depresif etkilere sahip olduğuda belgelenmiştir.

Zerdeçalın kanıtlanmış diğer faydaları;

  • Beyne kan akışını artırır.
  • Güçlü bir uyarıcısı olan BDNF üretimini artırır.
  • Beyinde DHA mevcudiyetini ve sentezini artırır.
  • Beyindeki yaşlanmayı ve iltihaplanmayı önler.

Brokoli

Brokoli, akşam yemeğinde masada görmek isteyeceğiniz bir besin olmasa bile beyin sağlığı için mutlaka belirli aralıklarla tüketilmelidir.

Brokoli, sülforafan adı verilen bir bileşik içerir. Sülforafan, inflamasyonu azaltarak, BDNF üretimini hızlandırarak beyin hücrelerinin proliferasyonunu ve hayatta kalmasını destekler. Ayrıca yeni beyin hücrelerinin üretimini de destekler.

Brokoli ek olarak Folik Asit’te içermektedir. Folik Asit beyindeki deksifikasyon ve inflamasyonu azaltmada önemli bir rol oynar.

Kahve

Kahve, birçok insanın sabah ve gün içerisinde düzenli olarak tükettiği sıcak içeceklerden bir tanesidir. Kahve tüketiminin en büyük sebebi kafein tüketimi yapmaktır.

Kafein, sadece vücuda enerji vermekle kalmaz, vücudun yorgun hissetmesini engelleyici nörolojik bir uyarıcıdır.

Kahve, beyindeki iltihaplanmayı önleyen ve beyne enerji vermeyi sağlayan polifenoller denilen antioksidan içermektedir. Kahvede bulunan antioksidanlar ayrıca beyni stres ve hasardan koruyan nöroprotektif bir etki sağlar.

Kahvenin vücuda sağladığı diğer katkılar;

  • Uyanık kalmanızı ve dikkat dağınıklığını önler.
  • Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif bozukluklar ile mücadele eder.
  • Depresyon riskinizi azaltır.
  • Hafızayı geliştirir.
  • Atletik performansa kısa süreli destek sağlar.

Kemik Suyu

Kemik suyu, yüzyıllarca sağlıklı  ve uzun ömürlü yaşamı destekleyen iyileştirici bir tonik olarak kullanılmıştır. Bol miktarda kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum içermektedir.

Bağırsak ile beyin arasındaki bağlantıyı daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ancak bağırsak ikinci beyin olarak adlandırılmaktadır. Yapılan araştırmalarla bağırsağınızla beyniniz arasında doğrudan ve dolaylı bir bağlantı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bağırsaklar, beyin performansı ile ilgili birçok önemli beyin bileşiğini barındırır ve depolar. Bu nedenle , bağırsaklarınızın sağlığı beyin sağlığınız ve performansınız için hayati önem taşımaktadır .

Kemik suyu, bağırsakların iyileşmesine yardımcı olmak ve bağırsakları iyileştirmek ve en iyi şekilde gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu hayati besin ve kaynaklarla beslemek için bir araç haline gelmiştir.

Kemik suyu, bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlayan bir besindir. Bu yüzden kemik suyu beyin sağlığı açısından dolaylı olarak çok önemli bir konumdadır.

Ceviz

Cevizin, beyin sağlığı ile bağlantısı sadece birbirine benzemesinden geçmiyor. Ceviz, Omega 3 açısından zengin bir kuruyemiştir, beyin sağlığı için Omega 3’ün öneminden listemizin en başında bahsetmiştik.

Cevizler ayrıca, enflamasyonu azaltmak için yüksek miktarda antioksidan, folik asit, magnezyum, potasyum ve fosfor içerir.

Yine cevizlerdeki melatonin, uykunuzu düzenleyen önemli bir besin  maddesidir. Düşük miktarda melotonin demek, kalitesiz bir uyku anlamına geliyor. Düşük kaliteli bir uykuda, beyin sağlığını ve performansını önemli ölçüde azaltabilir.

Yumurta

Yıllar boyunca, yumurtalar önemsiz bir besin olarak görüldü, ama şimdi yumurtalar  hak ettikleri seviyedeler. Yumurtalar, beyin sağlığınıza ve uzun ömürlü olmanıza muazzam bir destek sağlamaktadır.

Yumurta sarısı, kolin adı verilen bir  içeriğe sahiptir.. Kolin, nörotransmitter asetilkolin inşası için gereklidir. Asetilkolin, hafıza  artırmada ve zeka gelişiminde önemli bir rol oynar .

Bitter Çikolata

Sütlü çikolata her zaman ilk tercihiniz olabilir ancak bitter çikolatanın beyin sağlığı için harika bir besin olduğunu asla unutmayın.

Bitter çikolata, beyne giden kan akışını artırmaya yardım eder. Yine beyni sakinleştirip rahatlamasını sağlar.

Sonuç

Beyniniz yüksek performans sağlayan bir organdır ve çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Vücudunuzun enerji talebinin %20’sini sadece beyniniz harcamaktadır.

Beyninizin ömür boyu iyi performans göstermesini istiyorsanız, mümkün olduğunca listelediğimiz besinleri düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.