Kredi puanınızı artırmaya yönelik adımlar attınız, ancak sonuç üretemediniz. Doğal olarakta hayalinizi kurduğunuz evi ya da arabayı satın almak başka bir bahara kaldı.Ancak umutsuzluğa kapılmayın, kredi puanı uygulayacağınız birkaç basit finansal taktikle hızlı bir şekilde artırılabilir.

Genel olarak ülkemizde eğer bir banka müşterisi kredi ya da farklı bir geri ödeme planından dolayı takibe düşerse 5 yıl boyunca herhangi bir hizmetten yararlanamaz algısı var. Evet bu durum kısmen doğru ancak doğru taktikler uygulanırsa, bir kredi kartı yüzünden icralık olmuş olsanız bile borcunuzu kapattıktan sonra kredi puanınızı yükseltebilir ve yeni bir kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

İsterseniz Hızlıca Kredi Puanı Nasıl Artırılır, maddeler halinde bakalım.

Kredi Kartı Ödemelerinizi Aksatmayın

Mevcut bir kredi kartınız varsa mutlaka kredi kartınızın dönem borcunu son ödeme tarihinden önce ödemeye özen gösterin. Genellikle kredi kartlarının ödemeleri asgari tutar üzerinden yapılıyor, bu uzun vadede doğru bir adım değildir ve kredi puanınızın eksi yönde ilerlemesine neden olabilir. En azından kredi puanınızı artırmak için asgari tutarın üzerinden bir tutar ile ödemenizi gerçekleştirin.

Birden Fazla Kredi Kartı Sahibi Olmayın

Kredi puanınız ne kadar yüksekse sahip olabileceğiniz kredi kartı sayısıda o kadar yüksek olabiliyor. Bu ironik bir durumdur ancak kendinizi bu konuda sınırlandırmaya özen gösterin.

Otomatik Fatura Talimatı Verin

Kredi puanını olumlu etkileyen faktörlerden biride otomatik ödeme talimatlarıdır. En az bir adet düşük tutarlı bir faturanıza müşterisi olduğunuz bir banka üzerinden otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz.

Sürekli Olarak Başvuru Yapmayın

İnternet ya da mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kredi, kredi kartı ve ek hesap gibi başvurularınızı ısrarlı bir şekilde yapmayın. Kısa zaman içerisinde onlarca başvuru olumlu bir etken değildir ve bankalar için uygun görülmez.

Kredi Puanınızı Düzenli Olarak Rapor Edin

Findeks üzerinden kredi puanınızı detaylı bir şekilde inceleyin, belirttiğimiz taktikleri birkaç ay peş peşe düzenli olarak uyguladığınız zaman kredi puanınızda önemli bir değişiklik olacaktır.

Tabi ki bir gecede pozitif etki göstermeyecek, ancak istikrarlı bir şekilde adımlar atmaya devam ederseniz kredi puanınız aylar içerisinde tekrar kredi çekebilecek düzeye gelecektir.