İnterneti sadece video izlenebilen ya da oyun oynanabilen bir platform olarak görmek doğru olmaz. Günlük olarak yaptığınız işleri bile yaparak İnternetten Para Kazanma şansınız vardır. Verdiğiniz emeğe ve uyguladığınız stratejilere göre elde ettiğiniz gelir ile aylık faturalarınızı ödeyebilir hatta ciddi bir birikim yapma şansınız bile olabilir.

İsterseniz İnternet üzerinden nasıl para kazanmaya başlayabilirsiniz listeler halinde bir bakalım.

Web Sitesi Oluşturarak

Orta ve uzun vadede web sitesi oluşturarak İnternet üzerinden para kazanabilirsiniz. Peki oluşturduğunuz web sitelerinden nasıl para kazanacağınız konusunda pek fikriniz yoksa isterseniz gelir modelleri hakkında biraz bilgi verelim.

İnternet siteleri reklam yayınlayarak, tanıtım yazısı ve link satışı yaparak sıcak gelir sağlamaktadır. Hatta web siteleri belirli bir seviyede popülerliğe ulaştığı zaman komple olarak satılabiliyor ve oldukça ciddi gelirler sunabiliyor.

Bir web sitesi oluşturmaya WordPress ile başlayabilirsiniz. WordPress kurulumu ve kullanımı en kolay açık kaynaklı yazılımlardan bir tanesidir. Tasarımını geliştirmeniz ve siteye işlevsellik sağlamanız açısından da ücretsiz arşive sahiptir.

Oluşturduğunuz internet sitelerinde reklam yayınlamaya başlamak için Google Adsense kullanabilirsiniz. Tanıtım yazısı ve link satışı için webmaster forumları ya da Facebook üzerinden Seo gruplarına göz atabilirsiniz.

Makale Yazarak

İnternet üzerinden en hızlı şekilde para kazanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi içerik oluşturmak yani makale yazmaktadır. Makale yazarak yazdığınız her 100 kelime için minimum 1.5 TL seviyelerinde gelir elde edebiliyorsunuz. Ortalamaya vurursak her 1 saat için 800 kelime yazdığınızı varsayarsak 12 TL civarında gelir elde edebilirsiniz. Yabancı dillerde makale yazımında daha fazla gelir elde edilmektedir.

Bu işe başlamak için herhangi bir yatırım yapmanıza ya da çok fazla düşünmenize gerek yoktur. Sipariş üzerine makale yazabileceğiniz gibi kendi ilgi alanlarınız ve bilgi sahibi olduğunuz konularda makale arşivi oluşturabilir. Webmaster forumları ya da benzer satış kanalları üzerinden ilan oluşturabilirsiniz ve makalelerinizin satılmasını bekleyebilirsiniz.

Yorum Hizmeti Vererek

Kurumsal firmalar için müşteri düşünceleri çok önemlidir. Başkalarının düşünceleri sayesinde farklı müşteriler o firma ile çalışmaya karar verebilir, çoğu firmada bunun farkındadır. Bu sebepten dolayı firma sahipleri web sitelerinde hizmetleriyle alakalı sürekli iyi niyetli ve olumlu yorumlar görmek isterler. Sizde yorum hizmeti sunarak suni yorumlar yapabilirsiniz.

YouTube’a Video Yükleyerek

Video yayıncılığı ülkemizde çok önemli bir konuma geldi. Sizde YouTube üzerinden kanal oluşturarak reklamlar üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Özgün ve ilgi çekici içerikler oluşturmak gelir seviyenizi artıracaktır.

Yeni açılan YouTube kanalları hemen para kazanmaya başlayamıyor. Öncellikle belirli seviyede abone sayısına ve izlenime ulaşması gerekiyor. Sonrasında ise reklam yayınlamak için başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Fotoğraf Satarak

Eğer bir fotoğraf makinanız varsa ve ufakta olsa fotoğraf çekimlerine merakınız bulunuyorsa stok fotoğraf siteleri üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Kısa vadeli bir kazanç modeli değildir o yüzden araştırma yapmanız, doğru fotoğrafları satışa sunmanız önemlidir. Bir nesne fotoğrafı veya doğa fotoğrafı mı daha fazla satış yapar, bu gibi soruları cevaplamalı ve adım atmalısınız.

İStockPhoto, Shutterstock ve 123rf gibi siteler en popüler ve satış oranınızın en yüksek olabileceği stok siteler arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Hizmetleri Satarak

SMM Panel bayiliği yaparak, internet üzerinden takipçi, yorum, beğeni ve izlenim satışı yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Rekabet oldukça yüksektir ancak biraz reklam bütçesi ile harcadığınız tutarın 2-3 katını geri kazanabilirsiniz.

Link Kısaltma Servislerini Kullanarak

Bir Facebook sayfanız bulunuyor ya da forumlarda sık sık paylaşım yapıyorsanız, paylaştığınız bağlantıları link kısaltma servisleri üzerinden dönüştürebilirsiniz. Paylaştığınız bağlantı ne kadar fazla kişi tarafından tıklanırsa o kadar yüksek gelir elde edebilirsiniz.

E-Ticaret Yaparak

E-Ticaret’e adım atmak için herhangi bir birikiminizin olmasına gerek yok. Stoksuz E-Ticaret yöntemi sayesinde hiçbir şekilde yatırım yapmadan satış elde edebilirsiniz. İster sosyal medya üzerinden isterseniz direk çevrenizdeki kişilere ürün satışı yapabilirsiniz.

Stoksuz E-Ticaret için ürün tedariği sunan ve sizin adınıza ürünü müşteriye kargolayan hizmetler bulunmaktadır. Ürünün satışını gerçekleştirir, ödemesini alır ve ürünü kullandığınız panel üzerinden müşteri adına satın alır ve kargolayabilirsiniz. Elde edeceğiniz kar marjı tamamen size kalmış bir durumdur.

E-Kitap Satarak

Eğer bir konu hakkında çok önemli bir seviyede bilginiz bulunuyorsa pdf formatında bir E-Kitap oluşturabilir ve internet üzerinden satışını yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz E-Kitabı ister Google Play gibi servisler üzerinden satabilir istersenizde bir blog oluşturarak satabilirsiniz.

Eğitim Videoları Çekerek

Yine aynı şekilde deneyim sahibi olduğunuz konularda yazılı bir eğitim kanağı yerine görsel olarakta bir eğitim seti sunabilirsiniz. Oluşturduğunuz eğitim setlerini Udemy gibi platformlar üzerinden satabilirsiniz.

Alan Adı Alım-Satımı Yaparak

Uzun vadede kazanç elde edilebilecek ve ciddi rakamlar kazabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir. Para kazanmadan ziyade yatırım olarak adlandırabiliriz. Değerli olduğunu düşündüğünüz ve  satın alınabilir durumda olan alan adlarını ufak miktarlarla satın alabilirsiniz. Sonrasında ise alan adını satışa koyabilirsiniz.

Bitcoin ve Altcoin Alım-Satımı Yaparak

Kripto paralarda günlük olarak değerler %20 seviyelerine kadar artış gösterebiliyor. Hem de alım satım komisyonları ise oldukça düşüktür ve sürekli alım-satım yapsanız bile ödeyeceğiniz tutarlar göz ardı edilebilir.

Kupon Satışı Yaparak

Bir çekilişle ya da farklı bir ortam aracılığıyla kazandığınız indirim kuponlarını internet üzerinden çok hızlı bir şekilde satabilirsiniz.

Dijital Reklam Danışmanlığı Yaparak

İnternet reklamları alanında bir deneyime sahip olarak danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Eğitim videoları izleyerek ve blog yazılarına göz atarak kısa süre içerisinde bir bilgi birikimi edinebilirsiniz.

Firmalar için Google ve Sosyal Medya reklamları yayınlayarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Yaparak

Kendiniz tarafından oluşturulan E-Kitap satışlarını yapabileceğiniz gibi farklı biri tarafından oluşturulan E-Kitap gibi dijital içeriklerin ya da kozmetik ürünlerinin satışını belirli bir komisyonla yaparak internetten para kazanabilirsiniz.