Aylık kazancımızdan biraz fedakarlık yaparak para biriktirmek çok kolay gibi gözüküyor ancak bir türlü gelir-gider dengesini sağlayamıyor ve birikim yapmaya başlayamıyor olabilirsiniz. Mevcut yaşam düzeninizde bu biraz zor olsada sizlere kolayca para biriktirmek konusunda yardımcı olacak öneriler sunacağız. Bu şekilde her ay belirli bir miktarda birikim yapmış olacak ve gelecekte planlarınız arasında yer alan hayallerinize kavuşmanızı sağlayabileceksiniz.

Genel Tasarruf İpuçları

Faturalarınızı kontrol altında tutun: Elektrik, su, doğalgaz, internet ve cep telefonu faturalarını her ay düzenli olarak ödüyoruz. Bu 5 temel standart fatura giderimizi çeşitli şekillerle daha alt seviyeye çekebiliriz.

Elektrik için tasarruflu ampül kullanabilir, televizyonu güç tasarruf modunda kullanabilir ve kullanmadığımız zaman prizde herhangi bir şarj aleti bırakmayarak biraz olsun elektrik harcamanızı düşürebilirsiniz.

Su için elde bulaşık yıkamak yerine makinede yıkayabilir, klozet kullanımını biraz sınırlandırabilir ve duş sürenizi biraz kısaltabilirsiniz. Doğalgaz içinse kombi ve petek temizliğini düzenli olarak yapabilir, yüksek derecede aç kapa yapmak yerine daha düşük derecede düzenli yakarak tasarruf edebilirsiniz. İnternet ve cep telefonu faturalarınız içinse eğer sözleşmeniz bulunmuyorsa daha uygun paketlere geçiş yapabilirsiniz. Bu şekilde fatura giderlerinizden düşük oranda da olsa tasarruf edebilirsiniz ve birikim yapabilirsiniz.

Market giderlerinizi optimize edin: Mutlaka her ay düzenli bir şekilde market alışverişi yapıyorsunuz, biraz araştırma yaparak aynı markanın aynı ürünlerini daha düşük fiyatlarla başka bir marketten ya da internetten satın alabilirsiniz. Markete ihtiyaç listenizi yaparak gitmeniz yine gereksiz harcama yapmanızı önler.

Toplu taşıma kullanın: Eğer aracınız varsa yakıt giderlerinizi biraz azaltabilirsiniz. İşe tek gidiyorsanız toplu taşıma kullanmak çok mantıklıdır.

Pahalı kıyafetler almaktan kaçının: Pahalı ürünler genellikle kalitelidir evet ama bu durum her zaman öyle olmayabilir. En azından gömlek ve pantolon gibi kıyafetler için uçuk ücretler ödemeyin.

Yemeğinizi evde yemeye özen gösterin: Dışarda yemek yemek size çok pahalıya mâl olabilir. Ödediğiniz tutarın 3’te biriyle aynı yemeği belkide evde yiyebilirsiniz.

Bankacılık, Kredi ve Borç Alanında Öneriler

Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapın: Bankalara olan borçlarınızı son ödeme tarihinden önce yapmaya özen gösterin, gereksiz yere faiz ödemeniz bütçenizi sarsabilir.

Bireysel emeklilik programına katılın: Birikim yapmakta gerçekten çok zorlanıyorsanız ve aylık bazda belirli oranda maaşınızdan fedakarlık yapabilirseniz mutlaka bireysel emeklilik sistemine katılabilirsiniz. Hem paranızın miktarı düşük olsa bile yüksek faiz kazanabilir hem de parayı çekmekte zaman kısıtlaması olduğu için birikiminiz elinize ulaştığı zaman borçlarınızı ödemekte kullanabilirsiniz.

Havale, EFT ve ATM’den para çekmek için ücret ödemeyin: Kendi bankanızın kartını kullanmaya özen gösterin, yine Havale ve EFT için sizden ücret isteyen bankaların müşterisi olmaktan kaçının.

Altın ve döviz hesabı açın: Altın en sorunsuz yatırım araçlarından biridir, yine Euro ve Dolarda birikim yapmanıza yardımcı olabilir. (Yatırım tavsiyesi değildir)

Vadeli hesap kullanın: Eğer faizin günah olduğu düşüncesinde değilseniz ve güzel tutarda bir birikiminiz bulunuyorsa ve bunu biraz daha artırmak istiyorsanız, vadeli hesapla paranızın değerini artırabilirsiniz.

Diğer Öneriler

Kilitli kumbara kullanın: Yaşınız kaç olursa olsun gerçekten para biriktirmek istiyorsanız kilitli bir kumbara sahibi olun. Her gün 1-2 TL seviyelerinde bir birikim yıllık bazda çok ciddi para biriktirmenize yardımcı olur.

24 saat kurulanı uygulayın: Alışverişlerinizde 24 saat kuralını uygulamak size gereksiz harcama yapmanıza engel olacaktır. Özellikle internet üzerinde birden fırsat ürünü diye sepetinize birden fazla ürün atarak alışveriş yapmayın, ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız her 24 saatte bir adet ürün satın alın. Bu şekilde aradan geçen süre içerisinde satın alacağınız diğer ürüne gerçekten ihtiyacınız var mı sorgulayabilirsiniz.

Kupon kullanmaya özen gösterin: Alışverişlerinizde kupon kullanarak alışveriş yapmak daha az harcama yapmak anlamına geliyor. Pizza satın alırken bile o işyerinde kullanabileceğiniz bir kupon var mı kısa süreli araştırma yapabilirsiniz.

Kötü alışkanlıklarınızı kısıtlayın: Kumar, alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınız varsa öncelikli olarak sonladırmaya çalışın eğer olmuyorsa mutlaka kısıtlayın. Hem sağlığınız açısından hem de finansal açıdan olumlu bir adım atmış olabilirsiniz.

Güne girmek: Evet yanlış okumadınız, güne girmek güzel birikim yapma yöntemlerinden bir tanesidir. Aylık bazda önemsemediğiniz tutar toplu olarak elinize geçtiği zaman bir ihtiyacınızı karşılayabilir.

Paranızı güvendiğiniz birine emanet edin: Paranızın bankada olması onu harcamanıza engel değilse, paranızı büyüklerinizden birine emanet edebilirsiniz, bu şekilde paranız değer kaybetmez.