Daha önce sitemizde İnternetten Para Kazanmanızı Sağlayacak 15 Farklı Seçenek başlıklı içeriğimizde Makale Yazarak Para Kazanma yönteminden biraz bahsetmiştik. Şimdi ise daha detaylı bir şekilde anlatım yapacaz ve sizlere güzel bir rehber oluşturmaya çalışacaz.

Öncelikle Makale Yazarak Para Kazanma mantığından bahsedelim. Bir web sitesinin güncel olması ve ziyaretçilerine yeni içerikler sunması arama motorlarında görüntülenmesine yardımcı olmaktadır. Arama motorlarında daha üst sıralarda bulunmak, siteye daha fazla ziyaretçi çekmek anlamına geliyor. Bu şekilde siteye ne kadar fazla ziyaretçi girerse o kadar fazla reklam gösterimi yapmış oluyor ve kazanç elde ediyor.

Makaleler bu yüzden blog yayıncıları için çok önemlidir. Her blog yayıncısı kendi içeriğini oluşturabilir ancak daha fazla içeriğe ihtiyaç duyabilir ya da içerik oluşturacak zamanı bulunmayabilir. Bu gibi sebeplerle çeşitli yazarlardan blogunda yayınlamak için makale tedarik edebilir. Her ne kadar Vlog yayıncılığı son dönemde ön plana çıkmış olsa bile Blog yayıncılığına olan ilgide hızla artmaktadır. Makale alım-satımı çok ciddi bir pazar oluşturmuş ve internet üzerinden en hızlı ve yüksek gelir sağlayan Freelance bir iş durumuna gelmiştir. Hatta Freelance olarak bu işe başlayanlardan bazıları şirketlemiş durumdalar.

Ne Yazacaz, Nasıl Yazacaz ?

Teknoloji kategorisinde yayıncılık yapan blog sayısı oldukça fazla. Doğal olarak teknoloji tabanlı içeriklerin satış hızıda aynı orantıda yüksek. Ancak sadece teknoloji içeriği değil Sağlık, Ekonomi, Gıda ve Psikoloji gibi çok farklı onlarca kategoride hızlı bir şekilde makale satışı yapılabiliyor.

Makale satışı iki farklı seçenekle yapılıyor. İlk yöntem hazır makaleler oluşturmak ve ilan açarak satışını gerçekleştirmek. İkinci yöntem ise makale ihtiyacı olan birinin özel siparişine göre makale oluşturmak. Her iki yöntemle düzenli kazanç elde edilebiliyor. İlk yöntem daha serbest çalışmanıza ve saatlik ya da günlük bazda daha fazla kelime sayısına sahip içerik üretmenize olanak sağlamaktadır. Yazacağınız içeriğin konusu tamamen sizin tarafınızdan belirlenir ve araştırma yapmaya ihtiyaç duymadan çok akıcı bir şekilde makale oluşturabilirsiniz. Sipariş üzerine alınan makaleler hakim olduğunuz bir kategoride olsa bile yazacağınız içeriğin konusu hakkında net fikirleriniz olmayabilir. Bu akıcı bir şekilde makale yazmanıza engeldir. Ön araştırma yapma süreci ve sonrasında makalenin oluşturulması ilk yönteme göre daha uzun sürebilir.

Makale olarak ne yazacaz konusuna gelirsek. Bu konuda çok bağımsız değilsiniz ancak eliniz kolunuzda çok bağlı değil ve biraz rahat hareket edebilirsiniz. Kişisel blog yazılarından ziyade aranma hacmi olan içerikler üretmeniz gerekmektedir. Belirttiğimiz kriter çok fazla çeşitlendirilebilir. Birkaç örnek vermek gerekirse; Tivibu Kurulumu Nasıl Yapılır, Evde Pizza Yapmanın İpuçları ve Bebeklerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular, tarzında örnek verdiğimiz kalıplarda dar ya da geniş bir kitleye hitap eden yazılar olabilir.

Araştırma yapmadan üretebileceğiniz içerik sayısı bir zaman sonra azabilir. İçerik üretmek için kendinize kaynak ya da kaynaklar bulmanız gerekecektir. Farklı yabancı bloglar makale üretmenizi sağlayacak en güzel kaynaklardır. Makale oluşturduğunuz kategoriye göre uygun bloglardan Google Translate yardımıyla bile içerik oluşturabilirsiniz.

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler; 

  • Yazdığınız makalelerin, minimum 300 kelime olmasına dikkat edin. SEO açısından kelime sayısı yüksek olan makaleler arama motorlarında daha üst sıralarda yer almaktadır. Makale alıcıları bu kritere önem göstermektedir. Ama sakın kelime sayısını yüksek tutmak için gereksiz olarak makaleyi uzatmayın.
  • Giriş, gelişme ve sonuç odaklı içerikler üretin. Okunabilirlik açısından yazdığınız makaleleri çok fazla paragrafa bölmekten kaçınmayın, farklı konulara geçişler mutlaka farklı paragraflarda olsun.
  • İmla kurallarına uymaya özen gösterin.
  • Etkileyici bir başlık oluşturmaya çalışın.

Makele Yazarak Ne Kadar Kazabiliriz ?

Makale satışı yapılan platformlarda her 100 kelime için 1.5 TL taban fiyat uygulaması yapılmaktadır. Bazı platformlarda taban fiyat daha yüksek ya da düşük olabilir. Belirttiğimiz rakam üzerinden bir hesaplama yaparsak saatlik olarak ortalama 800 kelimelik bir makale oluşturabilirsiniz bunun maddi karşılığı 12 TL yapmaktadır ve güzel paradır. Bu taban fiyat üzerinden hesaplanmış bir rakamdır, kurumsal içeriklerde, yabancı dilde oluşturulan makalelerde ve daha niş konulardaki içeriklerde rakam çok yukarılara çıkabiliyor.

Yazdığımız Makaleleri Nerede, Kime Satacaz ?

Makale satışı yapabileceğimiz platformları sizlere aktaralım. Satış yapacağımız kişiler odak olarak blog yayıncıları yani web sitesi sahipleridir. Web sitesi sahiplerine webmaster forumlarından  ulaşılabilir.

Yine Freelancer toplulukları, Facebook grupları ve  makale alım satımı yapılan platformlar satış yapabileceğimiz kanallar arasında yer almaktadır.

Makale Yazarak Uzun Vadede Nasıl Para Kazanılır ?

Makale Yazarak Para Kazanma vurgusunu şuana kadar yazdığımız makaleleri direk olarak satarak yaptık. Yazdığımız makalelerin satışının farklı birine satmak kısa vadede kazanç yöntemidir. Uzun vadede ise bir Blog oluşturarak yazdığımız makaleler ile kazanç elde edebiliriz.

Bloglar yayınladıkları görsel ve metin reklamlar, tanıtım yazıları ve link satışı gibi farklı yöntemlerle gelir elde etmektedir. Blog yayıncılığına başlamanız için çok ufak bir sermaye oluşturmanız (100 TL gibi) yeterlidir. Sadece bir alan adı ve hosting satın alarak işe koyulabilirsiniz.