Herhangi bir yatırım yapmadan ürün depolamadan Sermayesiz E-Ticaret yapmanız mümkün. Sermayesiz E-Ticaret ile herhangi bir mağazanın sattığı ya da bir tedarikçi üzerinden satın alınan ürünleri kendi müşterilerinize ulaştırabilir, sizin belirlediğiniz komisyon oranlarıyla para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sermayesiz E-Ticaret’te temel mantık Stoksuz satış yapmaktır. Siz hiçbir şekilde stok tutmaz, satış yaptığınız ürünleri bir internet sitesi ya da tedarikçinizin size sunduğu panel üzerinden direk olarak sipariş oluşturan müşteriniz adınıza satın alarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

İsterseniz Sermayesiz E-Ticaret’e Nereden Nasıl Başlanır bir bakalım.

 İlk Adım Olarak Nerede, Ne Satacağınızı Karar Vermek Gerekiyor

İnternetten ürün satışında uçsuz bucaksız bir alan sizi beklemektedir. İster Türkiye’de isterseniz Amerika’da ürün satışı yapabilirsiniz, hem de yabancı dil bilmeniz gerekmemektedir.

Sermayesiz E-Ticaret‘te, temel mantık stok tutmamaktadır. Tarafınızca satılan ürün müşteri adına tedarikçinizden satın alınır ve ürün size ulaşmadan doğrudan müşteriye gönderilir. Bu işleme Dropshipping adı verilmektedir.

Sermayesiz E-Ticaret‘te başarı elde etmeniz için fiyat politikanızı doğru kurgulamanız ve mümkün olduğunca ürünün müşteriye hızlı ulaştırılmasını sağlamaktadır. Yani kargo süresi satış için önemli bir etkendir. Ürün seçimi yine satışı etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir. Rekabet oranı yüksek olan ürünlerden kaçınmanızı öneririz.

Satış Yapabileceğiniz Kanallar

Kendi E-Ticaret sitenizi oluşturarak, pazaryerleri üzerinden ya da sosyal medya sitelerinden ürün satışı yapabilirsiniz.

Kendi E-Ticaret siteniz için maddi yatırım yapmanız gerekecektir. Markalaşma için mantıklı bir seçenektir. Ama pazarlama için yine ekstra yatırım yapmanız gerekecektir. İlk başta bu seçeneği pek önermiyoruz, satışa başladıktan ve şirket kurulumu yaptıktan sonra kendi E-Ticaret sitenizi kurabilirsiniz.

Pazaryeri olarak adlandırdığımız kanallar; n11, Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi E-Ticaret siteleridir. Bu siteler üzerinden ürün satışı yapabilirsiniz. Bazı pazaryerlerinde satış yapabilmeniz için vergi numaranızın olması yani bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya siteleri satış yapabileceğiniz diğer bir kanaldır. Özellikle Instagram kadınlara yönelik ürün satışında etkilidir. Instagram üzerinden ürün satışı yaparken pazarlama için bir yatırım yapmanızda gerekmez.

Ürün Tedariği Nasıl Yapılır ?

Ürün tedariği yerel tedarikçiler üzerinden sağlanabileceği gibi AliExpress gibi Çin tabanlı sitelerdende sağlanabilir.

Eğer yerel tedarikçilerle çalışırsanız, stok tuttuklarında dolayı hızlı ürün gönderimi yapmanıza olanak sağlarlar. AliExpress üzerinden ürün tedariklerinde, ürünün müşteriye ulaşması 45 gün sürebilir.