Hiç logolara bakıp, anlamlarının ne olduğunu veya tasarımcılarının nelerden ilham aldığını düşündünüz mü? İşte, neredeyse her gün gördüğünüz logolar ve onların anlamları.

 

1. Toyota

Toyota’nın logosundaki üç elips, üç gönlü temsil etmektedir: müşterinin gönlü, ürünün gönlü ve teknoloji alanında elde edilen ilerlemenin gönlüdür.

 

2. McDonald’s

Evet, “M” harfi McDonald’s anlamına geliyor ve başka bir anlamı da yok. 1960’lu yıllarda McDonald’s logoyu değiştirmek istedi ancak kendi tasarım danışmanları ve psikolog Louis Cheskin logodan vazgeçmemeleri konusunda ısrarcı oldu. BBC’ye göre, kendisi, müşterilerin bilinçsiz bir şekilde logoyu “besleyici göğüs sembolü” olarak algıladıklarını söylemiştir. Bu doğru olsun ya da olmasın, logoları, dünyada en çok bilinen logolardan birisidir.

 

3. Mobil

Bu logonun önemi, renklerindedir. Kırmızının gücü, mavinin ise şirketin sağladığı güven ve sadakati temsil ettiği söylenmektedir.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Renklerin Anlamları

 

4. Pepsi

Pepsi’nin eski logosu soldakidir. Sağdaki yeni logo ise Pepsi’ye 1 milyon dolara mal olmuştur. Logoyu yenilemek için Arnell Associates ile çalışan Pepsi her şeyi yeniden markalaştırmak için milyonlar harcamıştır. Arnell’in 27 sayfalık belgesi sızdırıldığında “Nefes Kesici Tasarım Stratejisi” olarak adlandırıldı. Yeni logonun bir nevi Da Vinci Şifresine sahip olduğu düşünülmektedir. Logo, Feng Shui, Rönesans, Geodynamo, izafiyet teorisi ve daha fazlasını içermektedir.

 

5. BMW

BMW’nin havacılık sektöründe bir geçmişi var ve logoları da geçmişine bağlı bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Mavi ve beyaz, uçakların göğü deldiğinde bıraktığı izi temsil etmektedir. Aslında BMW’nin 2. Dünya Savaşı’nda da, Alman ordusu için uçak motoru üretmek gibi bir rolü vardı.

 

6. Apple

Apple’ın logosu, Hristiyan inancına göre Adem ve Havva’nın “Bilgi Ağacı’ndan” kopardıkları yasak meyveyi temsil etmektedir.

 

7. FedEx

Bu logo oldukça yaratıcıdır. Eğer yakından bakarsanız, E ve x harfleri arasında bir ok görebilirsiniz. Bu ok, şirketin ileri görüşlülüğünü ve geleceğe yönelik bakış açısını temsil etmektedir.

 

8. Mercedes-Benz

Mercedes-Benz logosu, tüm logolar arasında kendine en çok güvenen logodur. Logoda bulunan üçlü çizgi, şirketin hava, kara ve denizde kalite ve stil açısından sahip olduğu başarıyı temsil etmektedir.

 

9. Google

Google, logosunda sıralı bir şekilde dört ana renge sahiptir ve ardından ikincil bir renk ile bölünürler. Bu tamamen kasıtlı olarak yapılmıştır. Google, kurallara göre oynamadığını ve aynı zamanda sembolü kaba bir hale sokmadan eğlenceli bir şekle sokabileceklerini göstermek istemiştir. Bunu yapmak için sadece harfleri ve renkleri basitleştirmişlerdir.

 

10. Adidas

Adidas logosu, insanların üstesinden gelmesi gerektiği engelleri temsil etmek için bir dağa benzemektedir. Aslında daha önce logoda üç çizgi vardı ve herhangi bir anlamı da yoktu. Bu yüzden üç çizgiyi bir dağa benzetecek şekilde yeniden tasarladılar.

 

11. NBC

Niçin tavus kuşunun çok fazla rengi olduğunu merak ettiniz mi? Bunun sebebi, 1950’li yıllarda NBC’nin sahibinin televizyon üreticisi RCA olması ve RCA’nın ilk renkli televizyonları üretmeye başlamış olmasıdır. RCA, siyah ve beyaz televizyon izleyen insanların ne kaçırdığını göstermek istemiştir, bu yüzden renkli bir logo yaratmışlardır.

 

12. Audi

Basit ve sade, değil mi? Bu halkaların her biri 1932 yılında Auto-Union Consortium kurucusu dört şirketi temsil etmektedir. Bu şirketler DKW, Horch, Wanderer ve Audi şirketleridir.

 

13. IBM

IBM logosunun tüm dünya için gizli bir mesajı bulunuyor. Logodaki beyaz çizgiler, eşitliği temsil ederek sağ alt köşede eşit bir görüntü sağlamaktadır.

 

14. Volkswagen

“V” harfi “volks” yani Almanca’da halk demektir ve “W” harfi “wagen” yani araç demektedir. Halk için üretilen araçlar anlamına gelir.

 

15. Amazon

Okun, gülen bir yüz oluşturduğunu düşünebilirsiniz. Bu, Amazon’un müşterilerini mutlu etme amacını ana hedefleri olarak belirlediği anlamına gelebilir. Ayrıca okun A’dan Z’ye gitmesi, Amazon’un her çeşit ürün sattığı anlamına da gelmektedir.

 

İlginizi çekebilir

İflasın Eşiğine Gelip Kurtulan 4 Dev Şirket
Tarih Boyunca En Büyük Rekabet Yaşayan Şirketler