Victoria’s Secret şirketi bünyesinde çalışmanın sayısız avantajı vardır. Fakat bu aynı zamanda uzun saatler mesai yapmanız ve tatsız hatta bir o kadar da zor bir grup insanla uğraşmanız anlamına da gelir.

Victoria’s Secret, onlarca yıldır piyasalarda boy gösteren popüler bir iç çamaşırı mağazasıdır. Marka tüketicilerine rengarenk iç çamaşırları, sutyenler, ev veya spor kıyafetleri ya da mayo seçenekleri sunar.

Bu markadan hiç alışveriş yapmamış olsanız dahi her yılbaşında gerçekleştirilen “Victoria’s Secret Defileleri’ni duymuşsunuzudur.

Ancak maalesef son birkaç yıldır bu ünlü markanın dahi satışları hızla düşüyor. Yetmezmiş gibi şirketin CEO’su Jan Singer Kasım 2018’de istifa etti. Haliyle tüketicilerin çoğu bu kötü gidişatın perde arkasında-kurumsal boyutta veya çalışan memnuniyeti açısından- nelerin döndüğünü merak ediyor.

Business Insider dergisi ile deneyimlerini paylaşan binlerce Victoria’s Secret çalışanından alınan bilgiye göre bu şirkette çalışmak kimi zaman stresli kimi zaman da eğlenceli olabiliyor. Ve maalesef ki marka adında geçen sırrın ne olduğuna ilişkin malumatları sizin bildiklerinizin ötesine geçmiyor! (Marka adındaki Secret kelimesinin Türkçe karşılığı “sır” demektir.)

Gelin Victoria’s Secret’a ilişkin bir dizi işletme sırrına hep birlikte göz atalım.İşte Victoria’s Secret’ta çalışmanın nasıl bir şey olduğuna dair fikir edinmenize yarayacak bizzat şirketin eski çalışanlarının ağzından dökülmüş “Victoria’s Secret” gerçekleri.

 

1-Çalışanlar gizli gizli sizi çekiştiriyor olabilirler.

Victoria’s Secret çalışanlarının kulaklık takıp dolaştığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu kulaklıklar özünde arka odadaki çalışanlarla veya o günün yöneticisi ile iletişim kurabilmek içindir.

Ancak maalesef bu kulaklıklar tamamen masum amaçlar doğrultusunda kullanılmazlar. Eski şirket çalışanlarından biri bu kulakların bir de müşteriler hakkında konuşmak için kullanıldıklarını-özellikle de müşterilerden birinin hırsızlık yapabileceğine ilişkin şüphe duyulmuşsa- ve gerektiğinde bu kanal üzerinden uyarıların yapıldığını söylemiştir.

Bir başka çalışan ise şunları anlatıyor: “Asabi bir müşteri ile karşı karşıya isek komik bir uyarı geçerdik. ‘Arkadaşlar aramızda 36D beden siyah bir Melek sutyen arayan, Pomeranian cinsi bir köpek gibi görünen ve durmaksızın havlayan bir kadın var.’ Bunu gülmek için yapardık, çünkü kulaklığı bulunan her çalışan söylediklerimizi duyabilirdi. ”

 

2-Çalışanlar uygun beden bulunamadığında müşteriye “sister size” bir ürünü satma konusunda eğitilirler.

Bazı müşteriler Victoria’s Secret’ın sırf beden sistemlerinden ötürü hiç de adının hakkını verecek bir üne sahip olmadığını düşünürler.  Tüketicilerin çoğu markanın sutyen kuplarının yeterince büyük olmadığından veya sırt genişliği konusunda bir tutarsızlık yaşandığından şikayetçidirler.

Eski bir Victoria’s Secret çalışanı bu konuyla alakalı olarak çalışmaya başlamadan evvel müşterilere “sister size” satmak için eğitildiklerini, bunun da daha yüksek bir bant genişliği ve bu genişliğe uyması beklenen çok daha küçük kup boyutları elde etmek anlamına geldiğini söylemiştir.(Sister size(kardeş boyut), kup boyutunun değişmediği ancak sırt genişliğinin ve bedeni ifade eden harflerin değiştiği alternatif sutyen kalıplarını ifade eder. Örneğin, bir müşteri 34DD beden bir iç çamaşırı istemiştir, ancak söz konusu ürün mağaza stoklarında yoktur, o halde şirket çalışanları onlara alternatif olarak 36D beden bir ürün teklif etmek zorundadır.Bu bir orantısızlık yaratır ve iç çamaşırı üzerinize tam olarak oturmaz).

Çalışanlar söz konusu boyutlandırma stratejisinin kimi zaman işlevsel olsa da çoğunlukla işe yaramadığını, çünkü bazen teklif edilen ürünün müşterinin göreceği zararının telafisine yetmediğini söylüyor- ancak bu gerçek dahi bu stratejinin kullanılmasına ve çalışanların bu yolla satış yapmaya zorlanmalarına engel olmaya yetmiyor.

 

3-Çalışanların her daim işe başlamaya hazır olmaları beklenmektedir.

Eski bir çalışan Victoria’s Secret ve diğer pek çok perakende satış mağazasında çalışma konusunda sinir bozucu olan bir diğer şeyin de işçi vardiyalarının çoğunlukla “çağrı üzerine çalışma yöntemi” temel alınarak hazırlanması olduğunu belirtiyor.

“Orada çalıştığım süre boyunca hiç kimsenin haftalık belirli bir çalışma programı olamamıştı. Bunun yerine şirket yalnızca tek bir gün hangi saatler arası çalışacağınızı belirler, haftanın geri kalan günlerinde ise ‘Şu şu saatler arasında vardiyan var, işe gelmelisin’ şeklinde bir çağrı alırdınız. Çoğu zaman programda beklenmedik kaymalar olurdu”.

“Oturur, acaba bugün işe çağrılacak mıyım diye bekler dururdunuz. Bu gerçekten rahatsız edici bir durumdu ancak ne yazık ki kaçınılmazdı.”

 

4-Çalışanların mağazada meydana gelen hırsızlık girişimlerini engelleme izinleri yoktur.

Hırsızlık mevzusu Victoria’s Secret için büyük bir sorun teşkil eder, çünkü bir müşterinin küçücük bez parçalarından ibaret olan iç çamaşırlarını bir çantada veya cebinde gizlemesi son derece kolay bir iştir. Ancak, çalışanlar mağaza hırsızlarına dikkat etmeleri konusunda eğitilseler de aslında bu konuda herhangi bir şey yapmalarına asla izin verilemez.

Dahası çalışanların hırsızlık yapma girişiminde bulunan bir müşteri ile yüzleşmeye çalışmaları durumunda kovulabilme ihtimalleri dahi söz konusudur. Çalışanlar çalınan malın maddi değerine veya hırsızların sayısına bakılmaksızın böylesi bir durumda şirket politikasını izlemediklerinde başlarına gelecek yegane şeyin işten atılmak olacağını söylüyorlar. Eski çalışanlardan bazıları ise bunun tamamıyla  “çalışanların güvenliğini sağlamak için koyulmuş teknik bir kural” olduğunu iddia ediyor.

 

5-Çalışanlar aldatma eğilimindeki sayısız erkek müşteriye denk gelebilirler.

Eski çalışanlardan biri her yıl, özellikle Sevgililer Günü ve Noele yakın zamanlarda erkeklerin mağazaya hediye aramaya geldiğini ve bu hediyeleri çoğunlukla kendi eşleri/sevgilileri için değil genellikle ‘önemli birileri veya ikinci bir kız arkadaş’ için satın aldıklarını söylüyor.

“Bazı erkek müşteriler gelir, iki farklı bedene sahip iki aynı parçayı seçer ve onları satın alırdı”.Daha da acınası olan, çalışanlar söz konusu erkek müşterilerin bu konu hakkında böbürlendiklerine dahi şahit olmuştur”.

 

6-Çalışanların çoğu “panty bar”lardan nefret eder.

İç çamaşırı çekmeceleri olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz “panty bar”lar mağaza boyunca tüm iç çamaşırlarının bir arada tutulduğu büyük masalara verilen addır. Çalışanlar bu çekmecelerin ne denli dağınık olabileceklerinin farkındadırlar ve birçoğu da onlardan hiç ama hiç haz etmediklerini söylemiştir.

Eski bir çalışan bu konuda şunları söylemiştir:“Özellikle yeni işe girdiğim dönemlerde tüm vardiyamın sadece bu çekmecenin yanında durup iç çamaşırı katlamaktan ibaret olduğu günler olurdu. Üstelik onca çabanın tek bir dokunuşla alt üst olması yalnızca saniyeler alırdı.”

 

7-Çalışanlar ücretsiz veya indirimli olarak ürün satın alabilirler.

Çalışanlar Victoria’s Secret bünyesinde çalışmaya başladıkları andan itibaren bir adet ücretsiz sutyen almaya hak kazanırlar ve çıkan her yeni ürünü ciddi anlamda indirimli fiyatlara satın alabilirler. Eski çalışanlardan biri tatilden bir hafta önce çalışanlara o gün boyunca geçerli olacak %50 oranında bir indirimin uygulandığını söylüyor.

Ancak bu politika, mağazadan mağazaya değişebiliyor veya her yerde geçerli olmayabiliyor.

 

İlginizi çekebilir

Victoria’s Secret’ın Kuruluş Hikayesi ve Kurucusunun Hazin Sonu
Apple’da İşe Girmek İçin Ne Yapmak Gerekir?