İlk kez bir girişimci olarak yeni bir adım atıyor olabilirsiniz. Her ne kadar iş hayatında deneyimleriniz olsa bile stratejik bir iş akış planı oluşturmazsanız, girişimleriniz çok kısa süre içerisinde sonlanabilir. Özellikle yeni girişimler için nakit akışı çok önemlidir, nakit rezervinin kısıtlı olması yeni girişimlerin sadece 6 ay gibi oldukça kısa bir süre ayakta kalmasını sağlıyor. Bu süre projeye göre biraz daha kısa ya da uzun olabilir.

Tabi ki yeni bir girişimin başarılı olmasını sadece bütçenin sağlıklı kullanılması sağlamıyor. Farklı etkenlerde yeni girişimlerin uzun soluklu ve kalıcı olmasını sağlıyor.

İsterseniz başlıklar halinde Yeni Bir GirişimUzun Vadede Nasıl Başarılı Olur bakalım.

1. Gereksiz Harcamalardan Kaçının

Savurgan harcamalar nedeniyle hayalinizdeki işe daha başlamadan son verebilirsiniz. Örneğin, gösterişli bir ofis için binlerce lira depozito + kira ödemek sizi zor duruma sokabilir, henüz satışa başlamadınız ve gelirinizden fazla gideriniz oluştu.

İşletmeniz daha olgun bir seviyeye ulaştığında harcama seviyenizi üst seviyeye çıkarmak daha makul olacaktır.

2. Hizmetinize Olan Talebi Ölçümleyin

Fiziksel ya da dijital bir ürün sunmayı planlıyorsanız, yatırım yapmadan ve tam üretime geçmeden önce mutlaka sunacağınız hizmetinize olan ilgiyi takip edin.

Yurtdışında genellikle talep ölçme işlemleri günümüz trendlerine uygun olarak Kickstarter gibi fonlama siteleri üzerinden yapılıyor. Hem maddi olarak hizmetin ortaya çıkması için kaynak sağlanıyor hem de ürüne olan ilgi ölçümleniyor.

Sizde fonlama siteleri üzerinden ya da farklı bir analiz planıyla ürününüzü ortaya çıkarmadan fikir toplamaya özen gösterin.  Özellikle milyon lira seviyelerinde yatırım yapacakların bu maddenin üzerinden ısrarla durması gerekiyor.

3. Pazarlamaya Özen Gösterin

Reklam olmadan ürün satışı gerçekten çok zor. Özellikle de dijital ürün sunan girişimcilerin pazarlama kurgusuna çok önem vermesi gerekiyor.

Ürününüzü piyasaya sürmeseniz bile erken pazarlama, orta vadede işinizin başarısını artırmaya yardımcı olacaktır.

4. Alım-Satım Yaparken Pazarlıkçı Olun

Ürün alımı yaparken araştırmacı olun ve en kaliteli ürünü en ucuza almaya çalışın. Toplu alım yapıyorsanız tedarikçinizle indirim için müzakerede bulunun.

Satım yaparken kârınızdan biraz  fedakârlık yapabilirsiniz. Ancak asla zararına ürün satışı yapmayın. Pazarlama amaçlı yeni ürünlerde tanıtıma özel fiyatlar oluşturulabilir ancak giderlerinizi kontrol altında tutmaya özen gösterin.

5. İşletmeniz İnternet Üzerinde Bulunabilir Olsun

Fiziksel bir ürün sunuyorsanız, çevrimiçi olmaya önem verin. Dünyada tam 4 milyar insan hergün internete erişiyor ve bu çok büyüleyici bir rakam.

Bir Web Siteniz Olsun

Kendi web sitenizi oluşturmak düşündüğünüz kadar maliyetli ve karışık bir işlem değil. Herhangi bir tasarımcıya ihtiyaç duymadan bile WordPress gibi açık kaynaklı yazılımları kullanarak ya da Wix alt yapısı tamamen hazır olan sistemler ile bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Kullanın

Google dünyanın en büyük arama motorudur ve çoğu müşterinin işletmenizi aradığı ilk yerdir. Google Benim İşletmem hizmeti sayesinde işletmenizi Google Haritalar’a kaydedebilirsiniz. Bu şekilde müşterilerinizi işletmenizi bulmasını, işletmeniz hakkında yorumları okumasını ve çalışma saatleri gibi önemli bilgileri görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları Oluşturun

Özellikle Facebook ve İnstagram günümüzde tüm yaş profilleri için oldukça popüler platformlar, mutlaka işletmeniz hakkında içerikler bu platform üzerinden müşterilerinize sunulmalıdır.

İnternet Reklamlarını Kullanın

Facebook Reklamları ve Google Ads sayesinde hem web sitenize trafik sağlayabilir hem de işletmenizin tanıtımını yapabilirsiniz. TV, Radyo ve Gazete reklamlarına göre de maddi açıdan çok uygundur.

6. Satışa Odaklanın

Satış yani gelir akışı, işletmenizi uzun vadede başarıya götürecek önemli bir adımdır. Nakit akışınının öneminden hem konumuzun girişinde hem de öneri maddelerimizin ilk sırasında bahsetmiştik.

Öncelikli olarak satış korkunuz asla olmasın. Kısa vadede belki işletmeniz verimli bir satış süreci geçirmeyecek ancak alacağınız önlemler ve uygulayacağınız adımlarla satışlarınızı artırabilirsiniz.

7. Diğer İşletmelerle İşbirliği Yapın

Küçük bir işletme olarak şansınız iyi gitmeyebilir. Diğer birçok küçük işletmede aynı şekilde benzer bir durumla karşı karşıyadır. Benzer bir müşteri demografisine sahip olan işletmeler ile işbirliği içerisinde olmanız size kazanç sağlayabilir.

Örneğin, yeni müşteriler edinmek işletmeler için stresli ve zaman alıcı bir durumdur. Bu yükü hafifletmenin en iyi yolu,  benzer müşterilere sahip doğrudan rekabet etmediğiniz diğer işletmeler ile çapraz kampanyalar düzenleyerek müşteri edinimi sağlayabilirsiniz.

8. İşinizi Geliştirin

Sürekli olarak yerinizde saymayın, yeni trendleri takip edin ve uygulayın. Keşfedilmemiş bir ürün ortaya çıkarırsanız yeni işletme olsanız bile rekabet halinde olduğunuz sizden daha deneyimli işletmelerin birden önüne geçebilirsiniz.

Sadece üretim odaklı değil pazarlama faliyetlerinde de aynı şekilde yenilikçi olmak size kazanç sağlayacaktır.